تبلیغات
google9e62dce74bdebab5.html وکیل ورزشی، ارائه مشاوره در زمینه حقوق ورزشی و قراردادهای ورزشی - مطالب دی 1397 google9e62dce74bdebab5.html google9e62dce74bdebab5.html

وکیل ورزشی، ارائه مشاوره در زمینه حقوق ورزشی و قراردادهای ورزشی

نخستین کنگره بین المللی حقوق ورزشی

به نام خدا

نخستین کنگره بین المللی حقوق ورزشی در روزهای 19 و 20 دی ماه، به همت حقوقدان ایرانی سرکار خانم دکتر عزیزی، (داور دیوان داوری ورزشی CAS، عضو انجمن زنان حقوقدان ورزشیWISLAWو مشاور حقوقی کمیته ملی المپیک) در محل آکادمی ملی المپیک برگزار گردید. پنج حقوقدان سوئیسی و یک حقوقدان ایرانی در این کنگره کارگاه های آموزشی کاربردی از جمله در زمینه دیوان داوری ورزش(CAS)، نظام حل و فصل اختلافات درFIFA، مبارزه با دوپینگ و... برگزار کردند.

از راست:

خانم والری هورینا؛ حقوقدان، مشاورارشد فدراسیون جهانی هاکی

مهدی غزالی؛ وکیل پایه یک دادگستری، متخصص در زمینه حقوق ورزشی و قراردادهای ورزشی

خانم آندره زیمرمن؛ حقوقدان، مشاور حقوقی دیوان داوری بین المللی ورزش(CAS)

در کنار خانم ملانی شرر؛ عضو هیات رییسه (wislaw)، وکیل ورزشی متخصص در زمینه پرونده های فوتبالی


نخستین کنگره بین المللی حقوق ورزشی، دیوان داوری ورزش CAS، وکیل ورزشی

www.ghazali-attorney.ir

09126847407
 • نظرات() 
 • اتاق حل اختلاف فیفا(DRC)

  به نام خدا

  اتاق حل اختلاف فیفا (Dispute Resolution Chamber) نهاد داوری درفدراسیون جهانی فوتبال است که شرایطِ حل و فصل اختلافات را بر مبنای حضور برابر بازیکنان و باشگاه ها نزد یک داور مستقل فراهم آورده است. رسیدگی های اتاق حل اختلاف فیفا بر مبنای قانون و در حضور ترکیب متنوعی از اعضا خواهد بود.

  - تمام اسناد تقدیمی به DRC می بایست به یکی از 4 زبان رسمی فیفا(انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی) نوشته یا ترجمه شده باشند.

  - طرفین اختلاف میتوانند به جای خود شخصی را به عنوان نماینده یا وکیل نزد DRC معرفی نمایند؛ نمایندگی یا وکالت باید به موجب یک وکالتنامه مکتوب باشد.

  - طرفین تا دو سال از بروز اختلاف مهلت خواهند داشت تا نزد DRC طرح دعوا نمایند.

  - طرح دعوی نزد اتاق حل اختلاف فیفا رایگان و بدون هزینه است.

  - اتاق حل اختلاف فیفا در خصوص هزینه هایی که طرفین برای استخدام وکیل داشته اند، رای نمی دهد.

  - طرفین می توانند نسبت به آرای صادره از DRC در دیوان داوری ورزش(CAS) درخواست رسیدگی مجدد(تجدیدنظر) نمایند.

  - ضمانت اجرای آرای صادره از سوی اتاق حل اختلاف فیفا بدین صورت خواهد بود که طرف طلبکارکتباً نامه ای به کمیته تعیین وضعیت نوشته تا ازکمیته انضباطی درخواست نماید در اجرای آرای نهایی و الزام آور فیفا مساعدت گردد.

  وکیل ورزشی، وکیل متخصص در حقوق ورزشی و قراردادهای ورزشی

  www.ghazali-attorney.ir

  09126847407

   

    • نظرات() 
 • به نام خدا

  10. ضمانت اجرا(Sanction)

  در بحث ضمانت اجراها معمولا علت عدم انجام تعهد یا تأخیر در اجرا ذکر می شود و برای هر کدام، ضمانت اجرای متناسب  در نظر گرفته می شود. ممکن است برای تاخیر غیرموجه بازیکن در معرفی خود به تیم به هنگام تعطیلات نیم فصل یا پایان فصل، جریمۀ کسر از قرارداد پیش بینی گردد. یا در موارد تعویق باشگاه در پرداخت اقساط، برای بازیکن حق فسخ ایجاد شود.

  در مواردی که عدم ایفای تعهد ناشی از فورس ماژور(مانند سیل و زلزله و آشوب ها و اعتصابات) باشد ممکن است متعهد مجبور به پرداخت خسارتی نباشد، یا آنکه تحت شرایطی اجرای مفاد قرارداد به حالت تعلیق در آید یا قرارداد خاتمه یابد. به هر صورت آنچه مد نظر طرفین است، با تمام حدود و ثغور آن می بایست قید شده و مورد توافق قرار گیرد.
   
  11. حل و فصل اختلافات

  در هر قراردادی امکان بروز اختلاف وجود دارد. این اختلافات ممکن است ناشی از برداشت های مختلف از موضوع قرارداد، تعهدات هر یک از طرفین، اجرا و یا تفسیر مفاد قرارداد باشد. حل اختلافات می تواند به صورت مرحله ای و یا مراجعه مستقیم به دادگاه باشد. حل اختلاف مرحله ای یعنی ابتدا طرفین تلاش نمایند از طریق صلح و سازش اقدام به رفع اختلاف نمایند و در صورت عدم حصول سازش، امر به داوری و یا دادگاه ارجاع شود.


  12. اصلاح قرارداد

  از آنجایی که اجرای قراردادهای ورزشی در بازه زمانی صورت می پذیرد لذا بسیار اتفاق می افتد که به جهت بروز مسائل پیش بینی نشده، توازن ارزشی در قرارداد به هم میخورد و در بخش هایی از آن انجام اصلاحات احساس می شود.(مثلا تاثیر گذاری در قیمت قرارداد فصل بعدی یک والیبالیست، چنانچه به همراه تیم ملی به مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال راه پیدا کند).


  13.  پایان قرارداد

  پایان یافتن مسئولیت های قراردادی طرفین باید به صورت کاملا واضح، در قرارداد پیش بینی شود. دو طرف قرارداد باید از این موضوع آگاهی کامل داشته باشند که قرارداد در چه صورتی به پایان می رسد. به طور مثال گذشت زمانی خاص(یک سال یا یک فصل) یا بروز اتفاقی مشخص(سقوط تیم به دسته پایین تر)، سبب انفساخ قرارداد شود و یا در صورت پیش بینی حق فسخ برای هر یک از طرفین و اعمال آن از سوی صاحب حق، قرارداد خاتمه می یابد.

  14. ضمائم و پیوست

  ممکن است قراردادهای ورزشی ضمائم و پیوست هایی داشته باشد که بهتر است در قرارداد اصلی از آن ها یاد شود(مانند تست سلامت و پزشکی بازیکن) تا در صورت نیاز به آنها، قابلیت استناد به این بند از قرارداد، از بین نرود./پایان

  در این سه بخش تلاش کردیم تا با بیان اصول انعقاد قراردادهای ورزشی، صرفا چارچوبی کلی از مبحث قراردادهای ورزشی برای ورزشکاران و فعالان عرصه حقوق ورزشی ترسیم نمائیم.

  وکیل ورزشی، حقوق ورزشی، قراردادهای ورزشی، وکیل متخصص در امور ورزشی

  www.ghazali-attorney.ir • نظرات() 
 • به نام خدا

  7.       مدت قرارداد) آغاز قرارداد و تاریخ امضای آن باید به روشنی مشخص گردد. در برخی قراردادها تاریخ شروع قرارداد همان تاریخ امضای آن است، ولی در برخی دیگر، تاریخ شروع قرارداد چند روز یا چند ماه پس از امضا می باشد. در نتیجه مشخص بودن تاریخ از جهت اینکه بازیکن(به ویژه بازیکنان خارجی) در چه تاریخی خود را به باشگاه معرفی نماید، همچنین امکان مطالبه خسارات و یا اجرای تعهدات طرف مقابل، اهمیت بسیار بالایی دارد.

  8.       مبلغ قرارداد) یکی از مهم ترین قسمت های هر قرارداد، مبلغ  قرارداد است. تصریح کامل به مبلغ کل قرارداد، در صورت وجود اقساط، مشخص شدن دوره زمانی هر قسط و تعداد آن ها، مواردی است که حتما باید در قرارداد قید شود.

  9.       شرایط قرارداد) هر آنچه که برای طرفین از اهمیت برخوردار است، مانند جزئیات نحوه انجام کار، تحت عنوان شرط میتوان در قرارداد از آن یاد کرد و ضمانت اجرای عدم رعایت آن را نیز باید مشخص نمود.( مثال:بازیکن غیر از ایام تعطیلی مسابقات، بدون اجازۀ باشگاه حق مسافرت خارجی ندارد؛ یا منزل مسکونی که باشگاه برای بازیکن فراهم می کند کمتر از یک متراژ مشخصی نباشد.)

  10.    تعهدات طرفین) در همه قراردادها هر یک از طرفین تعهدات و تکالیفی را بر عهده دارند که باید دقیق، واضح و بدون هر گونه ابهامی به همراه ضمانت عدم اجرای آن به صورت مجزا برای هر یک از طرفین قرارداد، قید شود.(مثال: باشگاه موظف است اقساط قرارداد را سر موعد به بازیکن پرداخت نماید؛ چنانچه در پایان فصل، باشگاه بیش از دو تاخیر در پرداخت اقساط داشته باشد، بازیکن علیرغم وجود قرارداد میتواند یکطرفه قرارداد را فسخ نماید). ادامه دارد...

  وکیل ورزشی، وکیل متخصص در امور ورزشی، وکیل متخصص در تنظیم قراردادهای ورزشی • نظرات()  • آخرین اخبار روز  آخرین پست ها


  آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  google9e62dce74bdebab5.html