به نام خدا

آراء پی در پی صادره علیه دو تیم استقلال و پرسپولیس و غرامت های دلاری سنگینی که به این تیم های دولتی وارد می گردد از یک طرف و اینکه یکی از دلایل اصلی تحمیل این خسارات مالی به تیم ها، نقص های حقوقی در قراردادهای منعقده با بازیکنان و مربیان خارجی می باشد از طرف دیگر، بیش از پیش نیاز به دانش تخصصی در زمینه حقوق ورزشی و حقوقدان ورزشی مسلط به مقررات ورزشی و زبان انگلیسی را نمایان می سازد.

در همین راستا مطالعه نوشته ای از دکتر ابوالفضل بجانی، دکترای تخصصی مدیریت ورزشی خالی از لطف نمی باشد.

افتضاحی به نام وکالت ورزشی در ایران

«کوین کنستانت بدون این که حتی یک بازی انجام دهد به تراکتور پیوست و رفت و از تراکتور جریمه گرفت. آنتونی استوکس به تراکتور پیوست و هر طور که دلش خواست آمد و رفت کرد و وقتی عشقش کشید گذاشت رفت و از تراکتور پولش را تمام و کمال گرفت و در استوری‌هایش به ریش همه خندید؛ قضیه لی اروین هم مشابه بود. چند بازی انجام داد و وقتی دلش خواست تیم را رها کرد و رفت و ادعا کرد که در ایران دچار مشکلات روانی شده و بعد موفق شد دستمزدش را از تراکتور بگیرد. گرانبهاترین بازیکن خارجی تاریخ فوتبال ایران هم در حال رفتن همین راه است. فورچونه که در حد بازیکن تیم منتخب مدارس هم نبود به مسیر شکایت افتاده و شک نکنید پول و جریمه‌اش را از حلقوم تیم بیرون خواهد کشید.

حال و حکایت هر تیم دیگری در ایران اعم از ملی و باشگاهی را بررسی کنید همین آش و همین کاسه است. پس مشکل کجاست؟ در یک کلمه، ناشایسته‌سالاری حقوقی! وقتی افراد ناشایست به برخی پست‌ها گمارده می‌شوند، نتایج کارهایشان ملموس نیست و به این خاطر ما مستقیما نمی‌توانیم بفهمیم که چه بلایی سر ما آوردند. اما برخی مشاغل نتایج ملموس دارند و نشان می‌دهند وقتی کار را به ناکاردان‌ها بسپارید چه می‌شود.

توجه کنید که این نوشته بر ضدّ وکالت ورزشی نیست که امری واجب تر از نان شب برای باشگاه‌ها است. بلکه هشدار در مورد وکلای ورزشی است که هم در تنظیم قرارداد و هم در دفاع از آن تاکنون نتوانسته‌اند برای این مردم و برای تیم‌هایشان یک نمونه موفق و درست و درمان نمایش دهند. موضوعی که باعث شده است از خود بپرسیم؛ بود و نبود این وکلا به چه درد چه کسی می‌خورد؟!»

وکیل ورزشی، وکالت ورزشی، حقوق ورزش، حقوقدان ورزشی

مهدی غزالی، وکیل پایه یک دادگستری

www.ghazali-attorney.ir

09126847407